bookŹródła

Katalogi i bazy danych PDF Drukuj Email

Znajdujące się w internecie katalogi i bazy danych pomagają w usystematyzowaniu oraz tematycznym skatalogowaniu informacji. Umożliwiają one poszukiwaczom przodków w szybki sposób otrzymać różnorodne informacje.   


Dalej dowiedzą się Państwo, na co powinni Państwo uważać przy korzystaniu z genealogicznych baz danych. 

Szukanie w bazach danych - informacje ogólne

Nie ma znaczenia, jakie informacje chcieliby Państwo odnaleźć, przede wszystkim powinni Państwo wiedzieć, gdzie teoretycznie można je znaleźć. Pozwoli to ograniczyć nie tylko wysiłek włożony w poszukiwanie, ale także uniknąć błędów, względnie rozczarowań, kiedy nie odnajdą Państwo poszukiwanych informacji.  Szukanie w bazach danych konkretnych informacji: tu wyszukiwanie familysearch.org

Najpierw należy ustalić, co zawiera znajdujący się przed Państwem katalog, po to, aby nie musieli Państwo zbytecznie przeszukiwać nieodpowiednich źródeł. Te informacje są zazwyczaj opisane na stronie startowej odpowiedniej bazy danych. 

Proszę się nie obawiać i wypróbowywać nowe opcje wyszukiwania, jeżeli to czego Państwo szukają nie zostanie od razu odnalezione. Na przykład pisownia nazwiska może zmieniać się pomimo zgodności pokrewieństwa. Wielokrotnie nazwisko zostało zapisane tak, jak zanotował je autor, obojętnie czy w państwowej czy kościelnej pracy;  także w czasie wielkich migracji, w XIX wieku lub podczas fali uchodźców z po drugiej wojnie światowej nazwisko często zostało zmienione.

Szczególne bazy danych

Największa na świecie genealogiczna baza danych prowadzi Genealogical Society in Salt Lake City (Utah/ USA). Znajdą tam Państwo informacje dotyczące nazwisk, pochodzenia i dat przeróżnych osób. Informacje o pochodzeniu są bardzo szczegółowe, często pomagają wyjaśnić, czy na bazie tych informacji można utworzyć połączenie z własną rodziną.

Poszukiwanie w bazie danych na stronie moikrewni.pl

Także na moikrewni.pl mają Państwo możliwość poszukiwania krewnych w już utworzonych drzewach. Obecnie nasza baza zawiera ponad  30 milionów profili. Oprócz tego istnieje możliwość nawiązania kontaktu z innymi twórcami drzewa i przekonania się, czy może należą oni do Państwa rodziny.  

Oprócz dużych baz danych, istnieje bardzo dużo prywatnych stron i baz danych online, przedstawiające informacje uzyskane przez pojedynczych poszukiwaczy z danej rodziny, tak, aby właśnie przez nich odnalezieni krewni mieli dostęp do danych, a także, żeby w taki sposób odnaleźć innych członków rodziny.

Jeżeli na podstawie już zebranych danych lub na podstawie naszej mapy nazwisk wiedzą Państwo, jak wygląda podział Państwa nazwiska w Polsce, wówczas mogą Państwo w prywatnych bazach danych poszukać, czy istnieje tu pokrewieństwo.   

Ograniczenie poszukiwań poprzez mapę nazwisk

Jeżeli już na podstawie poszukiwań w archiwach lub dzięki mapie podziału nazwisk wiedzą Państwo jak wygląda geograficzne rozprzestrzenienie Państwa rodziny, mogą Państwo rozpocząć poszukiwania w prywatnych bazach danych, na prywatnych stronach, aby sprawdzić jaki istnieje stopień pokrewieństwa.

Interesujące linki

W poszukiwaniach na stronie moikrewni.pl pomoże Państwu dostęp do ponad 50 millionów profili.

Poszukują Państwo krewnych w USA i potrzebują specjalnych informacji? Na „Cyndies list” znajdą Państwo ponad 264.000 linków w 180 różnych kategoriach.

 

dodajdo.com

 

Dołącz do nas!

Utwórz drzewo genealogiczne i pozostań w kontakcie ze swoją rodziną.

moikrewni.pl
  • Całkowicie bezpłatne i dziecinnie proste.
  • Zaproś swoich krewnych do wspólnej zabawy.
  • Pewny: Tylko Ty i Twoi krewni możecie zobaczyć Twoje drzewo genealogiczne.
start