bookŹródła

Historyczny rozwój genealogii PDF Drukuj Email

 Także i dziś jeszcze obecne jest dziedziczenie królestwa; klasy, stany i kasty manifestują i przekazują wolność pozycji wewnątrz rodziny- i najczęściej jest to oczywiste, że pewne rzeczy się dzieją, ponieważ są one potwierdzone genealogicznym pochodzeniem

Genealogia i poszukiwanie przodków nie jest obecnie dostępne jedynie dla wyższych klas, lecz rozwinęło się jako codzienne zajęcie dla wielu ludzi

 

Początek poszukiwań

Genealogia jest tak stara jak ludzkość: najstarsi egipcjanie w taki sposób legitymowali swoje pochodzenie.

W starożytnym Egipcie pochodzeniem legitymowało się prawo do panowania

 

Drzewa genealogiczne i listy przodków należą we wszystkich kulturach do pierwszych form histografii. 

Starożytni Egipcjanie, tak jak i Majowie, potęgę i moc swoich Panów próbowali legitymować pochodzeniem od władczych królów, dowódców lub bogów. W odróżnieniu od dzisiejszej  nauki, nie zważano przy tym na objektywne i rzeczywiste przedstawienie, ale chodziło o osiągnięcie określonych celów, którym podporządkowano historyczną prawdę.

Bardzo znanym tego przykładem jest np. „drzewo genealogiczne Jezusa” w Ewangelii Łukasza i Mateusza, którzy skonstruowali zupełnie różnych gałęzie przodków, aby udowodnić, że  Jezus pochodzi od Abrahama względnie Adama.

 

Genealogia w średniowieczu

Do XIX stulecia genealogia dostępna była jedynie dla szlacheckich rodów i bogatego mieszczaństwa.


Faksimilé: zarys genealogiiW średniowieczu pochodzenie nazwiska było ważne dla przedłużenia potęgi i urzędowania: jeżeli ktoś chciał ubiegać się o urząd lub uczestniczyć w turnieju, musiał udowodnić pochodzenie ze szlacheckiego rodu. Genealogia była więc sługą  silnie podzielonego na grupy społeczeństwa. 

Od XVII wieku, wraz ze wzrastającym wpływem burżuazji, genealogią zaczęło interesować się w innych warstwach społecznych. Zaczęto rozpatrywać genealogię według naukowych kryteriów i stała się również przedmiotem badań na uniwersytetach. W 1788 pojawił się  „Zarys genealogii” historyka Johann Christoph Gatterer, pierwsze usystematyzowanie genealogii.

 Nowa perspktywa dzięki korzystaniu z komputerów

Po roku 1945 Francjia, Holandia, Szwecja, Anglia oraz USA zapoczątkowały stawanie się genealogii rodzinnym hobby.

Kamieniem milowym stało się ustanowienie Genealogicznego Towarzystwa w Utah, które wykorzystywało komputery do genealogii i stali się tym samym Pionier w komputerowej genealogii: Genealogical Society of Utahmiędzynarodowym przodownikiem.

Poprzez mocno wzrastające rozprzestrzenianie się internetu, od 1994 genealogia przeżywa ogromny rozkwit. Na całym świecie można szybko i w łatwy sposób nawiązać kontakt z innymi poszukiwaczami i mieć dostęp do baz danych zawierający miliony danych, a także mieć dostęp do innych tablic genealogicznych.

 

dodajdo.com

 

Dołącz do nas!

Utwórz drzewo genealogiczne i pozostań w kontakcie ze swoją rodziną.

moikrewni.pl
  • Całkowicie bezpłatne i dziecinnie proste.
  • Zaproś swoich krewnych do wspólnej zabawy.
  • Pewny: Tylko Ty i Twoi krewni możecie zobaczyć Twoje drzewo genealogiczne.
start