[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3807: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3807: file_get_contents(http://static00.moikrewni.pl/genericHTML/footer-pl.html): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known
moikrewni.pl • "MAPA NAZWISK" zawiera błędy : Pytania ogólne

Na forum moikrewni.pl użytkownicy mogą wymieniać się informacjami, odpowiedać na pytania oraz służyć radą i pomocą.

follow me on twitter
Teraz jest Wt wrz 02, 2014 3:00 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: "MAPA NAZWISK" zawiera błędy
PostNapisane: Cz kwi 09, 2009 6:28 pm 

Witam
Z uznaniem odnoszę się do portalu, biorąc pod uwagę cel i skalę przedsięwzięcia. Martwi mnie jednak jakość informacji prezentowanych na "Mapie nazwisk".
Stwierdziłem wiele BRAKÓW. Przykładowo na tej mapie w powiecie łukowskim ("Łuków") brak nazwiska Krasuski (forma męska), podczas gdy żeńską formę tego nazwiska (Krasuska) nosi pół tysiąca osób. W powiecie radzyńskim ("Radzyń Podlaski") "brak" noszących nazwisko Domańska, gdy męską formą (Domański) posługuje się ok. 274 osoby. W tym samym powiecie 0 osób nosi nazwisko Zalewski, a Zalewska jest w przedziale 151-200. W tym też powiecie mieszka najwięcej właścicielek nazwiska Niewęgłowska (433), a ani jednego Niewęgłowskiego (chociaż jest tam ich gniazdo rodowe Niewęgłosz). Nazwisko Wereszczyński najliczniej występuje w "Łukowie", a nie ma go we "Włodawie". Gdy zwrócimy uwagę na jego odpowiednik żeński, to nie ma go w "Łukowie", a występuje we "Włodawie" na czwartym miejscu w kraju.
Na mapach niektórych nazwisk niektóre powiaty grodzkie nie zostały wyodrębnione. Nazwy wszystkich powiatów ziemskich w tej samej formie jak ich siedziba sugeruje, że dane liczbowe odnoszą się tylko do tych miast.
Oprócz braków merytorycznych opis napy budzi zastrzeżenia metodyczne. Brak informacji o dacie aktualności danych nie tylko z dokładnością do dnia, ale nawet roku. Nie podano również podstawy źródłowej wykonania mapy. Sam tytuł "Geograficzny podział nazwiska ..." oraz "Podział relatywny" nie brzmi po polsku. Nazwisko można dzielić na rdzeń i końcówkę lub sylaby. Mapa przedstawia nie podział, lecz rozmieszczenie populacji nazwiska, czyli lliczbę osób noszących nazwisko w powiatach Polski. Druga mapa przedstawia częstość nazwiska na milion mieszkańców w roku..., mniej komunikatywnie frekwencję względną w powiatach w roku... lub częstość względną w roku. Łacińskie słowo frequentia znaczy właśnie 'obfitość, częstość'. Jeśli informacje o źródle i stanie aktualności danych na dzień... nie mogą być zamieszczone na każdej mapie, to proponuję, aby znalazły się w widocznym miejscu w dziale "Źródła" naszego portalu.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: "MAPA NAZWISK" zawiera błędy
PostNapisane: Cz maja 07, 2009 2:32 pm 

Rzeczywiście MAPa nazwisk zawiera błędy. Co do źródeł i zgodności danych w ich stanem faktycznym - pofatygowałem się napisac do redakcji serwisu moi krewni, jak tez do konkurencyjnego serwisu genealogicznego, który takze dysponuje MAPĄ rozmieszczenia nazwisk - www.krewniaki.pl z zapytaniem o źródła, aktualizacje itp.
Obie odpowiedzi brzmiały niemalże identycznie - poinformowano mnie, ze mapa została utworzona w oparciu o ogólnodostępne bazy (m.in. ksiązki telefoniczne róznych operatorów itd.), znany chyba wszystkim "Słownik nazwisk..." K. Rymut. Dodatkowym utrudnieniem jest ustawa o ochronie danych, która uniemozliwia w sposob oficjalny gromadzenie nowych danych i aktualizację mapy.

Porównałem wyniki rozmieszczenia nazwisk na obu portalach - www.krewniaki.pl i wwwmoikrewni.pl i ku mojemu zdziwieniu - kazda mapa wygladała inaczej! Dla 10 nazwisk, w 6 przypadkach wiarygodniej wypadła mapa krewniaki.pl, w 3 zdecydowanie moikrewni, w 1 otrzymałem prawie identyczny wynik.

Podsumowując - pozostaje pamietac, że mapa nazwisk, choć może okazac sie pomocna, powinna być traktowana przede wszystkim jako dodatek do serwisu.

Pozdrawiam
MS

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt maja 08, 2009 12:07 pm 

Witam,
aż tak wnikliwie nie analizowałem rozmieszczenia nazwisk w Mapie Nazwisk ale jedno jest pewne skoro serwis wprowadza płatne usługi PREMIUM-ABONAMENT no to chyba by wypadało podejść do tematu bardziej sumiennie, a przynajmniej wytłumaczyć się na temat poruszonego tematu.
Pozdrawiam
Stanisław Popek

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So maja 09, 2009 2:12 pm 

To nie ma nic do rzeczy. Mapa nazwisk jest od początku bezpłatna nawet dla niezarejestrowanych i tak zostanie. Wszystko co było od początku bezpłatne takim pozostanie. Opłaty mają być tylko za nowinki i to nie za wszystkie, ale za niektóre.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So maja 09, 2009 5:42 pm 

Ale nie wydaje Wam się, że aby za coś pobierać opłaty to powinno to być na jakimś tam poziomie? A tutaj o byle bzdety ciężko się czasami doprosić - ten portal jest mało ewolucyjny i mało elastyczny.
Ciekawe ile osób w naszym landzie nad nim pracuje? Ale tak technicznie a nie biurowo...

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 13, 2009 11:23 am 

Jestem zdania, że płatne nowinki na pewno zostaną idealnie wypieszczone, ale ten wątek dotyczy przecież funkcji bezpłatnej. Jednego z drugim nie mieszajmy.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 13, 2009 12:10 pm 

Przeczytałem zamieszczony powyżej
======================================================
Dodatkowym utrudnieniem jest ustawa o ochronie danych, która uniemożliwia w sposób oficjalny gromadzenie nowych danych i aktualizację mapy.

To chyba z wypowiedzi Redakcji .

Wyjasniam ,że ustawa o ochronie danych osobowych ..............

................nie dotyczy Nazwisk

ale ........danych osobowych .

musi być :
Nazwisko i imię i..............inna dana jednoznacznie umiejscawiającą osobę .

Walkowski i Walkowska

Kowalski i Kowalska
Wisniewski i Wiśniewska w poiecie konińskim .............

nie są daną osobową bo.................
nie ma imienia

Wielokrotnie pisałem aby w końcu Redakcja przeczytała rzeczona ustawę .

http://welka.pl

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: MAPA NAZWISK – OD 5 M-CY NIE USUNIĘTO BŁĘDÓW SYSTEMOWYCH i i
PostNapisane: Pn sie 31, 2009 10:55 pm 

Witam
Użytkownicy serwisu – czy to opcji bezpłatnych, czy płatnych – mają prawo oczekiwać, że stosowane w nim słownictwo będzie zgodne z normami języka polskiego.
Mija już pięć miesięcy, odkąd zwróciłem uwagę na błędy w statystyce wybranych nazwisk, każdorazowy brak informacji o dacie i źródle danych – zob. wiadomość "MAPA NAZWISK" zawiera błędy, z datą „Cz kwi 09, 2009” (zapis !), która to wiadomość zapoczątkowała ten wątek. Poruszyłem także kwestie terminologiczne. Niestety, dotychczas nie zostały poprawione nie tylko dane o pojedynczych nazwiskach, ale cały system Moikrewni.pl upowszechnia wyrazy z języka polskiego użyte w niewłaściwych znaczeniach. Błędy te występują w dalszym ciągu na mapach tak nazywanego „podziału kompletnego” i „relatywnego”.

Oto dalsze przykłady.

Cytat z: http://www.moikrewni.pl/mapa/
„Nasza przekrojowa mapa zawiera ponad 300000 nazwisk i pokazuje podział [!] Twojego nazwiska we wszystkich okręgach”
„Najwięcej zameldowanych jest w Warszawa”.
Skoro system nie odmienia nazw miejscowości, to przed ich wyliczeniem powinien być dwukropek.
Brak dwukropka również w następnym zdaniu: "Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą [dobrze, właśnie "liczbą"] osób o tym nazwisku..."
Pod mapą tak nazwanego „podziału kompletnego”, jak i "relatywnego" występuje podtytuł „Pochodzenie nazwiska 'N' w innych państwach”. Dopiero kolejne sformułowanie (zawarte w hiperłączu) wyjaśnia, o co chodzi: „Jak bardzo rozpowszechnione jest Twoje nazwisko w Niemczech?”.

Przykłady z Premium - http://www.moikrewni.pl/action/statistics/family:
„Podział płci” zamiast na przykład „Struktura populacji wg płci”.
„Ilość dzieci”, „Ilość rodziców”, zamiast „Liczba dzieci”, „Liczba rodziców”. Ten sam błąd w „Statystykach osobistych”: „Ilość osób”.

Nie zajmujemy się masą, której ilość mierzy się na przykład w kilogramach, ale oddzielnymi jednostkami, pojedynczymi indywidualnościami, osobami.

Powyższe nie napisałem w celu krytykowania. Liczę na poprawę jakości w tak potrzebnych Moichkrewnych.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach